A hagyományos kínai orvoslás a magas vérnyomást a vese energiájának gyengeségére és a májban lévő melegre vezeti vissza. Hátterében a máj és a lép közötti egyensúlyzavar áll, amikor a májnak túl sok a jangja és a lépnek túl kevés a jinje.
A máj jangra utaló jelek a fejtetői fájdalom, gyengeség, kipirult arc. A fülzúgás már a vese energia hiányára utal, a légszomj és a mellkasi fájdalom pedig terhelésre keletkezik.
Ez a hiányállapot megtámadja a szívet, rontja a vérkeringést és fájdalmat okoz. A túlzott alkoholfogyasztás, illetve a túlzott zsíros étel fogyasztás következménye a máj jangjának a felszaporodását okozza. A felszaporodott máj jang elégeti a máj jint, ami kimeríti a vese jint.
Mivel a jin táplálja a jangot, így a legyengült vese jang, amely az egész szervezet jangjának az alapja, tovább gyengíti a szív jangját, amely az elhízás és a mozgásszegény életmód következtében már amúgy is károsodott.
A májban lévő meleget a zsíros ételek, húsok, sajtok, alkohol táplálják, melyek rendszerint a szív és érrendszeri problémákért, illetve az elhízásért felelnek.
A magas vérnyomás a helytelen életmód következménye, melynek kezdeti tünetei a gyakori szédülés, fáradtság, mely a szívet és a vérereket hosszú távon megerőlteti, és szívbajhoz vezet. A vesét pedig azzal károsítja, hogy nehezen tudja a test folyadék háztartását egyensúlyban tartani, ezen kívül a rossz ételek, kevés mozgás, túl sok stressz miatt a vese energiája megcsappan, és így kialakul a magas vérnyomás.
Kezeléskor törekedjünk a máj jangjának a csökkentése és a vese erősítésére, amely a máj jin fokozódását segíti elő. Olyan élelmiszereket fogyasszunk, melyek csökkentik a vérnyomást. Ne fogyasszunk alkoholt, édességet és zsíros ételeket, mozogjunk, de ne erőltessük túl magunkat, legalább 6 hónapig.
Sokat javít a magas vérnyomáson az étrendi változtatás, napi testgyakorlás, meditáció. Kiegyensúlyozó hatással vannak a vérnyomásra a spenót, kínai kel, jégretek, spárga, saláta, babfélék, szójabab, mogyoró, földimogyoró.
A meleget csökkentő élelmiszerek a máj melegét és túltengő jangját elűzik, ilyen a zeller, fokhagyma, citrom, narancs, esetleg tengeri halak és más keserű ételek.
Viszont kerüljük a felvágottakat, zsíros ételeket, és az alkohol fogyasztását.
Igen hatásos vérnyomáscsökkentő lehet a reggelente elfogyasztott két paradicsom szankérba mártogatva, vagy egy marék ecetbe áztatott mogyoró, vagy 10 gerezd fokhagyma, vagy egy-két szár darabolt, olajba forgatott újhagyma a koleszterin szinten tartására. A vérnyomás stabilizálásában kulcsszerepet játszhat még a kálium koncentrációjának növelése. Azonban fontos nátrium és a kálium megfelelő aránya, melynek ideális értéke 1:3, és ezt a megfelelő arányt a gyümölcsök, és a zöldségek rendszeres fogyasztása biztosítják.Azoknak, akiknek magas a vérnyomásuk, kerüljék a szívműködést serkentő és az erek összehúzódását kiváltó gyógynövények használatát, mint a Panax ginseng,, ugyanakkor többet fogyasszon a görcsoldó, idegerősítő és nyugtató gyógynövényekből.
Érdekes módon van két serkentő tulajdonságú növény, a cayenne bors, erős paprika, és a fokhagyma, melyek a vérnyomást csökkentik.